V prejšnjem tednu smo na naši šoli izvajali kulturni dan, v sklopu katerega smo se učenci od 1. do 9. razreda sprehodili po mestnem jedru Slovenskih Konjic. Učence od 1. do 5. razreda je s pripovedovanjem zgodb, povezanih z zgodovino mesta, očarala turistična vodnica Teja Peperko, učenci 6. razreda so hodili Po Minattijevih stopinjah, ki jih je zasnovala učiteljica naše šole, Tina Esih, sedmo-, osmo- in devetošolci pa smo prisluhnili vodenju Nine Buh z naslovom Ko trške hiše spregovorijo.

Pot smo pričeli pred našo šolo, od koder smo se odpravili do prve postaje – nove tržnice, kjer smo izvedeli, da stari del mestnega jedra Slovenskih Konjic šteje skoraj 900 let. Ob vstopu vanj smo na hiši s hišno številko Stari trg 2, nekoč v lasti družine Lavrič, zasledili fresko svetega Florijana. Izvedeli smo, da so naše mesto začeli omenjati v letu 1146. Nato smo našo pot nadaljevali mimo stavbe, v kateri je bilo nekoč čevljarstvo. Po poti smo spoznavali, katera trška hiša je služila čemu, kdo so bili njeni prebivalci, ter ugotavljali, da je bil Stari trg nekoč pomembno središče dogajanja in predvsem veliko bolj poln življenja, kot je danes. Imeli smo tudi edinstveno priložnost, da si ogledamo eno najbolj značilnih dvorišč trške hiše. Naša zadnja postojanka je bila ob t. i. kužnem znamenju, ki se vzpenja nad potočkom Gospodična/Ribnica/Zmajeva slina. Tam smo si ogledali spomenik svetega Florijana, ki ga obdajajo še štirje svetniki, in sicer sveti Frančišek Ksaverij, sveti Rok, sveti Jurij, med drugim zavetnik naše konjiške cerkve, in sveti Janez Nepomuk. Avtor spomenika je znani konjiški kipar Franc Zamlik. Kip svetega Florjana, ki stoji na najvišjem podstavku, nas, tako kot še dve freski, posvečeni njemu, opominja na številne požare, ki so trg Konjice v njegovi zgodovini kar štirikrat uničili povsem do tal.

Ob ogledu mesta smo vsi zelo uživali.

Prispevek je napisala šolska novinarka

Trina Sirc Fijavž, 7. b